ورود |   جمعه 16 خرداد 1399
::.. صفحه اصلی ::..
  جستجو
اخبار سازمان پارکها و فضای سبز
14
احمد حسنی مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اراک خبرداد:
احداث کمربند سبز، نیاز ضروری شهر اراک
با توجه به رشد فزاینده جمعیت انسانی و توسعه بی حد و حصر تکنولوژی و قرار گرفتن در عصر فرا صنعتی که جوامع بشری از یک طرف با محدودیت منابع جنگلی و از سوی دیگر با آلودگی محیط زیست دست به گریبان هستند، جایگاه فضای سبز نقش بسزلیی را در این دنیای صنعتی مدرن ایفا می‌نماید. در واقع گیاهان سومین بعد محیط طبیعی را تشکیل می‌دهند که با ساختی پیچیده‌تر از اقلیم و خاک در کره خاکی پدیدار شده و همواره به طرق مختلف نیازهای انسان را جابگو می‌باشند.

احداث کمربند سبز، نیاز ضروری شهر اراک(1)

احداث کمربند سبز، نیاز ضروری شهر اراک(1)
احمد حسنی مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اراک خبرداد:
احداث کمربند سبز، نیاز ضروری شهر اراک

با توجه به رشد فزاینده جمعیت انسانی و توسعه بی حد و حصر تکنولوژی و قرار گرفتن در عصر فرا صنعتی که جوامع بشری از یک طرف با محدودیت منابع جنگلی و از سوی دیگر با آلودگی محیط زیست دست به گریبان هستند، جایگاه فضای سبز نقش بسزلیی را در این دنیای صنعتی مدرن ایفا می‌نماید. در واقع گیاهان سومین بعد محیط طبیعی را تشکیل می‌دهند که با ساختی پیچیده‌تر از اقلیم و خاک در کره خاکی پدیدار شده و همواره به طرق مختلف نیازهای انسان را جابگو می‌باشند. عموما آن‌چه از فضای سبز در عملکردهای محیط شهری انتظار می‌رود بهبود وضعیت زیست‌محیطی و اکولوژیک، ایجاد زمینه تفریح و تفرج و زیباسازی و بهسازی محیط زندگی انسان است. پدید آمدن ارزش‌های زیبایی‌شناختی و هنری، تولید انواع فرآورده‌های غیر چوبی، امکان فعالیت‌های جنبی مانند پرورش انواع آبزیان، زنبورداری، تولید قارچ، فراهم ساختن زمینه‌های گردشگری و بسیاری از فواید ارزشمند دیگر دست آورد‌های گران‌بهایی هستند که به یمن ایجاد فضای سبز در اختیار بشر قرار گرفته‌اند. فضای سبز از دیدگاه شهرسازی به عنوان جزیی از بافت شهرها و بخشی از خدمات شهری ضرورت یافته که نمی‌تواند جدا از نیازهای جامعه شهری باشد. در واقع فضای سبز می‌تواند مرهمی بر زخم کهنه انسان اسیر تکنولوژی نهد.
در همین راستا و به دنبال اهمیتی که فضای سبز و احداث پارک‌ها در شهرهای صنعتی بر عهده داشته خبرنگار پیام بلدیه طی مصاحبه‌ای اختصاصی به سراغ احمد حسنی مدیر عامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اراک رفته و پای صحبت‌های ایشان نشسته و از تلاشی که شهرداری اراک در خصوص این مهم داشته باخبر شده‌ایم:
طرح احداث کمربند فضای سبز در شهر اراک در سال1371 با عنایت به کاهش آلودگی هوا اراک مصوب شد و عملیات اجرایی این پروژه در سال72 و طی مدت سه سال به اجرا گذاشته شده است.
احمد حسنی مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اراک در خصوص پروژه کمربند سبز شهر اراک یادآور شد در سال 1371 تحت عنوان«کمک به احداث کمربند سبز در7 مرکز استان کشور» که شامل شهرهای اراک، اصفهان، اهواز، تبریز، شیراز، مشهد و یزد بوده به منظور کاهش اثرات آلودگی‌های زیست محیطی طراحی شده است.

گونه‌هاي كاشته شده در طرح كمربند سبز در مناطق مختلف عمدتاً شامل گونه‌های سرو نقره‌اي، كاج، زبان‌گنجشك، چنار، اقاقيا، نارون، عرعر، سرو شيراز و سنجد بوده كه سن آن‌ها20ـ4 سال می‌باشد.
کمربند سبز اراک در زمینی به مساحت 225 هکتار اجرا شده است و انواع گونه‌های گیاهی مانند زبان‌گنجشک، سرو خمره‌ای، عرعر، اقاقیا و بادام کوهی در آن به کار برده شده است که در صورت تامین منابع آب و اعتبارات مورد نیاز در این خصوص سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اراک آمادگی کافی نسبت به توسعه کمی و کیفی این کمربند را خواهد داشت.

كمربند سبز در منابع مختلف بصورت نوار سبزي از درختان و درختچه‌ها تعريف شده است كه به دور شهرها كشيده شده و داراي كاركرد چند جانبه عمل می‌نماید که از آن جمله حفاظت شهرها در برابر آلودگي، تلطيف هوا، غربال گرد و غبار، تحديد حدود شهر، خاصيت تفرجگاهي، ضربه‌گير (Buffer zone) اراضي دروني شهرها، مقابله با پديده حرارت جزيره‌اي، افزايش محصولات زراعي و بادشكن را می‌توان نام برد. گاهي نيز گفته مي‌شود كمربند سبز نه تنها در اطراف كوه‌ها، شهرها و رودخانه‌ها بلكه گاه در اطراف خانه‌ها‌، ايستگاه‌هاي مترو و بزرگراه‌ها در نظر گرفته می‌شود.
کمربند سبز یک نوع رینگ سبز شهری محسوب شده است که به منظور کاهش آلودگی هوا، محصور نمودن حوزه خدمات شهری و زیبایی بخشیدن به حریم شهرهای بزرگ احداث می‌شود البته عرصه این کمربند بسته به موقعیت جفرافیایی و اراضی تحت پوشش متفاوت می‌باشد.

ادامه دارد

تعداد امتیازات: (5) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (970)
کد خبر: 899
  • احداث کمربند سبز، نیاز ضروری شهر اراک(1)

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

مدیرعامل سازمان(احمدحسنی)
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به (c) 2020 سازمان پارکها و فضای سبز می باشد    شرایط استفاده    قوانین